START News
Polish Chinese (Simplified) English French German Russian

Praktyki studenckie w ZDSO 2016

Zespół Detekcji Sygnałów Optycznych, jak co roku, miał przyjemność przeprowadzić praktyki studenckie. W praktykach uczestniczyli:

  • Joanna Olas,
  • Marta Łazarewicz,
  • Marek Musiński,
  • Piotr Głowicki,
  • Bartłomiej Palikot,
  • Dawid Pustówka,
  • Marcin Danlowski,
  • Jakub Mądry,
  • Mariusz Ciałowicz.

W ramach praktyk studenci zapoznawali się ze strukturą Instytutu Optoelektroniki, a także z laboratorium Zespołu Detekcji Sygnałów Optycznych. Podczas miesięcznych praktyk studenci realizowali indywidualne zadania pod okiem wykwalifikowanej kadry.

W zakres badań praktykantów wchodziło m.in. programowanie sensorów z wykorzystaniem platformy Arduino, badanie detektorów z użyciem zaawansowanych metod detekcji sygnałów optycznych, badanie szumów w układach detekcji bezpośredniej, budowa platformy do badań środowiskowych. Praktykanci bardzo wysoko ocenili wiedzę i kwalifikacje pracowników ZDSO oraz indywidualne i profesjonalne podejście do studenta. Dzieki dostępności do sprzętu badawczego, elastycznym godzinom pracy oraz przyjaznej atmosferze każdy miał możliwość realizacji własnych projektów w ramach zainteresowań oraz prac dyplomowych.

Praktyki zakończyły się  dnia 30 września. Podczas spotkania praktykanci zaprezentowali swoje osiągnięcia. Na koniec kierownik zespołu ppłk dr hab. inż. Jacek Wojtas wręczył uczestnikom praktyk pamiątkowe dyplomy.

Mamy nadzieję, iż zdobyte w naszym zespole umiejętności i wiedza okaże się przydatna w dalszej nauce a także w przyszłej pracy zawodowej!

Sylwester Chojnowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nano Świat - Wielkie Możliwości

Dnia 9 września 2016 roku w ramach współpracy z Politechniką Wrocławską, laboratorium Zespołu Detekcji Sygnałów Optycznych odwiedzili uczniowe z IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu i I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Podczas pokazu Pan ppłk dr hab. inż. Jacek Wojtas i Pani dr inż. Beata Rutecka przedstawili słuchaczom możliwości wykorzystania nowoczesnych detektorów w systemach spektroskopowych i łączności optycznej.

Sylwester Chojnowski

 

Dni Otwarte WAT

Dnia 19 marca 2016, odbyły się w Wojskowej Akademii Technicznej Dni Otwarte, podczas którego tegoroczni maturzyści mieli możliwość porozmawiania z przedstawicielami studentów przy stoisku każdego wydziału oraz zwiedzania wybranych wydziałów naszej Alma Mater. Instytut Optoelektroniki reprezentowali członkowie Koła Naukowego Optoelektroników zarówno w Klubie WAT jak i w laboratoriach, gdzie doktoranci i studenci przedstawiali przygotowane specjalnie na ten dzień pokazy oraz sprzęt na co dzień wykorzystywany przez pracowników IOE. Można było zwiedzić laboratorium Zespołu Detekcji Sygnałów Optycznych, laboratorium Zespołu Systemów Bezpieczeństwa a także Laboratorium Laserowej Teledetekcji.

Sylwester Chojnowski

 

Powrót z programu Erasmus - Arkadiusz Tkacz

20160120 142032

Umeå to małe (75 tyś. mieszkańców) miasto w północnej Szwecji, w którym od grudnia odbywałem czteromiesięczny staż doktorancki. Mimo względnie małej odległości (ok. 1300 km), podróż była dość męcząca: trwała ok. 10h, z międzylądowaniami w Rydze i Sztokholmie.

Staż realizowałem w zespole dr A. Foltynowicz, w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Umeå. Pierwsze wrażenie związane z Uniwersytetem można podsumować jednym hasłem: multikulturalizm. Pracownicy pochodzą z całego świata, cechami które mają jedyne znaczenie są ich kompetencje, nie pochodzenie. Można było wyczuć, że przebywa się z pasjonatami w swoich dziedzinach, a taka atmosfera bardzo motywowała do pracy. Zostałem bardzo ciepło przywitany, pracownice administracji zaprosiły mnie na rozmowę, w trakcie której przekazały praktyczne wskazówki jak zorganizować sobie pierwsze dni w mieście.

W trakcie praktyk zrealizowałem kilka zadań związanych z programowaniem, oraz uczestniczyłem w badaniach spektroskopowych koncentracji jonów OH- w płomieniu metanowym. Prace wykonywałem pod opieką przydzielonego mentora, lecz w przypadku problemów pomoc otrzymywałem od każdego z członków zespołu. Myślę, że na dobrą atmosferę w zespole duży wpływ ma zwyczaj spotykania się wszystkich pracowników Instytutu na godzinnej przerwie obiadowej. Wspólne siadanie przy jednym stole niezależnie od wieku i pozycji, rozmowy o pracy, aktualnych wydarzeniach i różnicach kulturowych bardzo sprzyjają integracji.

W trakcie tych czterech miesięcy poznałem grupę pasjonatów, doświadczyłem w praktyce jak wygląda praca z grzebieniami częstotliwości, a także jak wygląda styl i organizacja pracy w zagranicznej jednostce naukowej. Pomimo że był to mroczny (dzień trwający 4h) i mroźny (-26°C) okres, będę go bardzo ciepło wspominał.

20160211 123258

Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Tkacz

Nagrody dla uczestników XXIV Ogólnopolskiego Konkursu im. Adama Smolińskiego

Dnia 16 grudnia odbyło się tradycyjne spotkanie Świąteczno-Noworoczne Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Podczas uroczystości nagrodzono uczestników XXIV Ogólnopolskiego Konkursu im. Adama Smolińskiego na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2014/2015 z dziedziny optoelektroniki. Wśród szóstki laureatów wyróżniona została dwójka naszych pracowników.

Pan mgr inż. Arkadiusz Tkacz otrzymał nagrodę II stopnia za pracę pt. „Analiza możliwości zastosowania mini-spektrometru do różnicowej optycznej spektroskopii absorpcyjnej”. Pracę tę realizował pod kierunkiem dr hab. inż. Jacka Wojtasa. Nagrodę III stopnia otrzymała Pani mgr inż. Małgorzata Panek za pracę pt. „Analiza metod detekcji sygnałów w laserowej spektroskopii absorpcyjnej”. Pracę tę realizowała pod kierownictwem dr. inż. Janusza Mikołajczyka.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

dyplom 002

dyplom 004