START News
Polish Chinese (Simplified) English French German Russian

Szkolenie z systemu detekcji gazów niebezpiecznych

W dniu 27 kwietnia odbyło się szkolenie pracowników Zespołu Detekcji Sygnałów Optycznych z obsługi Systemu detekcji gazów niebezpiecznych X-am 8000. Szkolenie obejmowało zapoznanie się z oprogramowaniem do konfiguracji i obsługi systemu oraz mobilnej jednostki sensora wielogazowego. Celem szkolenia było przekazanie Systemu detekcji w użytkowanie oraz zapoznanie pracowników ZDSO z możliwościami zdalnego pomiaru i przesyłu danych. Przeprowadzono testy zainstalowanego systemu detekcji gazów potwierdzających wymaganą funkcjonalność i parametry, wraz z certyfikatem o dopuszczeniu dostarczonego systemu i urządzeń do użytkowania. 

 

 

27.04.2018

Wizyta delegacji amerykańskiej

W dniu 19 kwietnia 2018 gościlismy w Laboratororiach Zespołu detekcji Sygnałów Optycznych delegację amerykańska w składzie: Dr. Robert Botto, Lead Scientist for Chemical & Biological Research, U.S. Defense Threat Reduction Agency (DTRA), Dr. Catherine Branda, Senior Manager, Applied Biosciences at Sandia Nat'l Lab, Dr. Zygmunt Dembeck, Senior Research Scientist/Medical Preparedness Consultant - Battelle Memorial Institute oraz Albert J. Shimkus, Jr., U.S. Naval War College. Celem spotkania była prezentacja badań prowadzonych Zespole oraz zapoznanie z bazą laboratoryjną. Delegacja amerykańska była szczególnie zainteresowana detekcją VOC - lotnych związków organicznych oraz UPP - Układem Pobierania Próbek do analizy markerów w oddechu jako urządzenia do dalszej rozbudowy i wykorzystania komercyjnego.

 

Wizyta Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW

W dniu 11 kwietnia 2018 w Laboratoriach ZDSO odbyło się spotkanie z przedstawicielem Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW p. Piotrem Nawrockim oraz oraz prof. dr hab. Tadeuszem Stacewiczem z Wydziału Fizyki UW. Celem spotkania było zaprezentowanie potencjału badawczo-rozwojowego Zespołu Detekcji Sygnałow Optycznych ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wdrożenia rezultatów prac. Zaprezentowane zostały stanowiska sensorów do wykrywania par materiałów wybuchowych, system wykrywania biomarkerów w wydychanym powietrzu oraz system łącznosci optycznej w otwartej przestrzeni.

 

11.04.2018

Pożegnanie ze służbą wojskową ppłk Mirosława Nowakowskiego

W dniu 18 kwietnia 2018 w Sali Tradycji WAT odbyła się uroczystość pożegnania ze służbą wojskową i awanse oficerskie. W tym dniu z mundurem pożegnał się długoletni pracownik Zespołu Detekcji Sygnałow Optycznych ppłk dr inż. Mirosław Nowakowski. Po uroczystej przemowie rektora-komendanta WAT płk dr hab. inż. Tadeusza Szczurka nastąpiło pożegnanie ze sztandarem WAT oraz wpis do Księgi Pamiątkowej. Zgodnie z wojskową tradycją odchodzący do rezerwy oficer został uhonorowany pamiątkową szablą. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej, żołnierze i pracownicy WAT.

 

Wizyta Dyrektora z Naval Research Global

14.03.2018
W dniu dzisiejszym nasze laboratoria odwiedził Dr. Stephen O'Regan, Science Director for Central and Eastern Europe, Office of Naval Research Global z amabsady amerykańskiej w Pradze. Jest to efekt wystąpienia prof. Tadeusza Stacewicza na konferencji PHOTOPTICS 2018, w którym zaprezentował wyniki wspólnych badań. Dr. O'Regan zainteresował się wówczas naszymi osiągnięciami w zakresie wykrywania śladowych ilości substancji i optoelektronicznych sensorów. Rozmowy dotyczyły możliwości współpracy naszych zespołów z Naval Research Global.