START About us News IFHEMA International Cup - pierwszy międzynarodowy Puchar Drużyn Narodowych DESW

Powrót z programu Erasmus - Arkadiusz Tkacz

20160120 142032

Umeå to małe (75 tyś. mieszkańców) miasto w północnej Szwecji, w którym od grudnia odbywałem czteromiesięczny staż doktorancki. Mimo względnie małej odległości (ok. 1300 km), podróż była dość męcząca: trwała ok. 10h, z międzylądowaniami w Rydze i Sztokholmie.

Staż realizowałem w zespole dr A. Foltynowicz, w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Umeå. Pierwsze wrażenie związane z Uniwersytetem można podsumować jednym hasłem: multikulturalizm. Pracownicy pochodzą z całego świata, cechami które mają jedyne znaczenie są ich kompetencje, nie pochodzenie. Można było wyczuć, że przebywa się z pasjonatami w swoich dziedzinach, a taka atmosfera bardzo motywowała do pracy. Zostałem bardzo ciepło przywitany, pracownice administracji zaprosiły mnie na rozmowę, w trakcie której przekazały praktyczne wskazówki jak zorganizować sobie pierwsze dni w mieście.

W trakcie praktyk zrealizowałem kilka zadań związanych z programowaniem, oraz uczestniczyłem w badaniach spektroskopowych koncentracji jonów OH- w płomieniu metanowym. Prace wykonywałem pod opieką przydzielonego mentora, lecz w przypadku problemów pomoc otrzymywałem od każdego z członków zespołu. Myślę, że na dobrą atmosferę w zespole duży wpływ ma zwyczaj spotykania się wszystkich pracowników Instytutu na godzinnej przerwie obiadowej. Wspólne siadanie przy jednym stole niezależnie od wieku i pozycji, rozmowy o pracy, aktualnych wydarzeniach i różnicach kulturowych bardzo sprzyjają integracji.

W trakcie tych czterech miesięcy poznałem grupę pasjonatów, doświadczyłem w praktyce jak wygląda praca z grzebieniami częstotliwości, a także jak wygląda styl i organizacja pracy w zagranicznej jednostce naukowej. Pomimo że był to mroczny (dzień trwający 4h) i mroźny (-26°C) okres, będę go bardzo ciepło wspominał.

20160211 123258

Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Tkacz