START About us News Stypendium dla młodego naukowca ze stopniem doktora w ramach projektu w ramach projektu "Ultra-sensitive opto-electrochemical detection of liquid explosives fabrication"

Koło Naukowe Optoelektroników na 19 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Naukowego Kopernik

W dniu 9 maja 2015 roku odbył się 19 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Naukowego Kopernik. Podobnie jak w ubiegłym roku, Koło Naukowe Optoelektroników zaprezentowało tam swoje możliwości i osiągnięcia. Do dyspozycji otrzymaliśmy samodzielne stoisko F17 w galerii Stadionu Narodowego. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku było „Światło”, co doskonale wpisało się w tematykę podejmowaną przez KNO. Zgodnie z ideą Pikniku, Członkowie Koła wykonywali pokazy i prezentowali unikalne urządzenia tj.:

• Wodny Światłowód – doświadczenie, w którym studentki Małgorzata Panek, Karolina Płaskowicka i Weronika Żelazna prezentowały efekt wzbudzania fluorescencji w różnych materiałach oraz zasadę działania światłowodów przy użyciu prostych elementów codziennego użytku oraz ośrodków takich jak woda, olej czy miód;
  • Quadrokopter – opracowany przez studentów Pawła Wesołowskiego i Damiana Sobczaka bezpilotowy statek latający (BSL) do wykrywania gazów niebezpiecznych prezentowany wspólnie z Olgą Stec;
  • Efekt Tyndalla – doświadczenie zaprezentowane przez Krzysztofa Czyża, Judytę Rećko, Pawła Borowskiego oraz Tomasza Piątkowskiego, pokazujące rozpraszanie światła w wytworzonym koloidzie;
  • Optoelektroniczny sensor CO2 – studentki Dominika Majsterek, Aleksandra Krzyżanowka, Anna Zając oraz Patrycja Krakowiak przedstawiły działanie sensora ditlenku węgla i możliwości zastosowania tego urządzenia w medycynie do wykrywania biomarkerów chorobowych w wydychanym powietrzu;
  • Hologramy – doświadczenie polegające na przedstawieniu loga Instytutu Optoelektroniki za pomocą hologramu Fouriera, zaprezentowali Tomasz Fok i Artur Grudzień;
  • Laserowy ołówek – studenci Sylwester Chojnowski, Arkadiusz Tkacz i Damian Zegarowicz zaprezentowali możliwość wykorzystania aktynometru Parkera do wykonywania rysunków na materiale przy użyciu niebieskiego lasera.

Przygotowane przez KNO stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych zwiedzających. Dla wszystkich była to świetna okazja do przyjemnego spędzenia czasu, przy zabawie z nauką i dzieleniu się własną wiedzą. Była to również możliwość do zareklamowania działalności KNO oraz Instytutu Optoelektroniki wśród innych znaczących ośrodków badawczych, instytucji i przedstawicieli przemysłu. Już teraz zachęcamy do przyłączenia się do nas i do wzięcia udziału w tym niesamowitym i oryginalnym przedsięwzięciu w następnej jego edycji w 2016 roku. Zatem – do zobaczenia za rok, a może wcześniej!

Sylwester Chojnowski

Przewodniczący Koła Naukowego Optoelektroników