START About us News Wyróżnienie w konkursie "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP"

OPTONexpo 2015

III Międzynarodowe Targi Optoelektroniki i Fotoniki OPTONexpo odbyły się w dniach 8-9 kwietnia br. w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie podczas Międzynarodowego Roku Światła i Technologii Wykorzystujących Światło (IYL 2015). OPTON to największa w Polsce platforma wymiany myśli, edukacji i prezentacji najnowszych rozwiązań w dziedzinie optoelektroniki i fotoniki oraz techniki laserowej, która skupia przedstawicieli tychże obszarów. Wśród instytucji i firm prezentujących swoje osiągnięcia nie mogło zabraknąć Instytutu Optoelektroniki z Wojskowej Akademii Technicznej.

Targi OPTON po raz kolejny były świetną okazją do zapoznania się z krajową i zagraniczną ofertą z dziedziny optoelektroniki i fotoniki, jako nauki stosowanej w wielu gałęziach przemysłu. Zostały zaprezentowane najnowsze urządzenia i technologie pojawiające się na polskim rynku. Na stoisku Instytutu Optoelektroniki pokazano opracowane w IOE urządzenia i systemy: profilometr, stopfire, dalmierz laserowy, sensor do wykrywania materiałów wybuchowych oraz światłowodowy nadajnik laserowy wykonany w technologii all-fiber.

Swoją działalność na samodzielnym stoisku zaprezentowało również Koło Naukowe Optoelektroników, które zrzesza studentów studiów I, II i III stopnia prowadzonych w Wojskowej Akademii Technicznej. Prace badawcze studenci prowadzą głównie w laboratoriach IOE pod czujnym okiem opiekuna mjr. dr. hab. Jacka Wojtasa. Na stoisku Koła m. in. można było zobaczyć opracowany przez studentów quadrokopter.

Targi OPTON tak jak we wcześniejszych edycjach zostały połączone z  platformą kongresową - III Sympozjum tematycznym, przygotowywanym przy ścisłej współpracy i wsparciu merytorycznym Polskiego Stowarzyszenia Fotonicznego.

Partnerem zagranicznym targów OPTON jest Laser Optics Berlin. Międzynarodowe Targi Laser Optics w Berlinie i OPTONexpo w Warszawie wspólnie promują i wspierają kooperację B+R (badanie i rozwój) w projektach unijnych, tworzą wspólną bazę instytucji badawczych, jak również innowacyjnych firm z regionów Polski i Niemiec. Identyfikują i uzupełniają kompetencje i zasoby pomiędzy regionami partnerskimi.

opton2015 1

opton2015 2