START About us News Wyróżnienia pracowników ZDSO z okazji Święta Wojskowej Akademii Technicznej

Sesja specjalna na konferencji MIKON 2018

14.02.2018

Zespół Detekcji Sygnałów Optycznych wspólnie z Zespołem Systemów Bezpieczeństwa IOE zorgnizował sesję specjalną pt. „Infrared and terahertz devices and systems” na międzynarodowej konferencji MIKON 2018, która odbędzie się w danich 15-17.05.2018 w Poznaniu.

Focus area overview
Infrared and terahertz technologies are rapidly developing and highly promising for many life and scientific activities. Both are most frequently applied in spectroscopy, imaging and communications. Nowadays, different optoelectronic sensors provide performance unobtainable by other techniques. Such sensors can meet strict requirements and therefore they can be used in environmental monitoring, industry, chemical analysis, biology, security and medicine. Using these technologies, communication systems (Free Space Optics) can provide higher data rate links compared to microwave wave ones. Less susceptibility to targeted interception and disturbance also provide their ability for secure communications. That is why, this session will be convenient opportunity to become familiar with state-of-the-art research in the field of infrared and terahertz devices and systems.

Session chair:

Lt. Col. Norbert Palka Ph.D., D.Sc., Eng.
Head of the Security Systems Group
Institute of Optoelectronics, Military University of Technology
Gen. Witolda Urbanowicza 2 St., 00-908 Warsaw, POLAND
norbert.palka@wat.edu.pl

Lt. Col. Jacek Wojtas Ph.D., D.Sc., Eng.
Head of the Group of Optical Signal Detection
Institute of Optoelectronics, Military University of Technology
Gen. Witolda Urbanowicza 2 St., 00-908 Warsaw, POLAND
jacek.wojtas@wat.edu.pl

Zachęcamy do zapoznania się z programem na stronie: http://mrw2018.org/mikon2018/focused-sessions/.

GOSD devices

Certyfikacja generatora gazów

07.02.2018

W dniach 6-7.02.2018 odbył się przegląd, regulacja i certyfikacja modułowego systemu do wytwarzania referencyjnych próbek gazowych 491M firmy KIN-TEK będącego elementem zintegrowanego stanowiska badawczego - iLABS. System ten, jako jedyny w kraju składa się z czterech modułów: 491MB (S/N 071221-A-491M-B), 491M-GF (S/N 091020-A-491M-GF), 491-SD (S/N 071221-A-491M-SD) oraz 491M-HG (S/N 101022-A-491M-HG), przez co umożliwia precyzyjne wytwarzanie referencyjnych próbek gazów o zadanym stężeniu, wilgotności i ciśnieniu.

Procedury przeprowadził autoryzowany przez producenta specjalista - pan Stephen Durrant z firmy Eco Scientific Ltd, który od 2008 roku świadczy wsparcie Zespołowi w tym zakresie.

W testach wzięli udział pracownicy ZDSO: dr Beata Rutecka, mgr inż. Robert Mędrzycki i Doktorant Sylwester Chojnowski.

Prace te realizowane były ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego na lata 2017 -2019 (ID wniosku: 344270).

Fot.Kintek Serwis

Kintek SPUB-ZDSO-15

Boże Narodzenie 2017

W tym świątecznym nastroju składam Państwu

najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych

i radosnych Świąt Bożego Narodzenia

oraz wielu miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

Niech radość i pokój tych Świąt,

towarzyszą Państwu przez cały Nowy 2018 Rok.

Wraz ze świątecznymi i noworocznymi życzeniami

składam serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę.

Boze Narodzenie

Obraz ze strony: http://krystyna-malarstwo-mojapasja.blogspot.com/

Kierownik Zespołu Detekcji Sygnałów Optycznych
Jacek Wojtas

Profesor Bogusław Buszewski Doktorem Honoris Causa WAT

18.01.2018

Panu Profesorowi Bogusławowi Buszewskiemu składamy serdeczne gratulacje i wyrazy uznania z okazji nadania przez Senat Wojskowej Akademii Technicznej zaszczytnego tytułu doktora honoris causa.

W laudacjach wielokrotnie podkreślono wybitny dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny oraz życzliwość Profesora. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć we wspólnych badaniach nad poszukiwaniem biomarkerów chorób w oddechu ludzkim w ramach projektu SENSORMED.

Życzymy Panu Profesorowi wielu dalszych sukcesów, pełni zdrowia oraz wszelkiej pomyślności!

Zespół Detekcji Sygnałów Optycznych

Fot.1